Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

18 czerwca 2019

NR 89 (Maj 2019)

Zakup kilku mieszkań dla zakwaterowania pracowników na czas realizacji kontraktu budowy przez 2 lata a odliczenie VAT

0 1066

Przedsiębiorca (czynny podatnik VAT) zawarł kontrakt na wykonanie usług informatycznych i technicznych na budowie elektrowni oraz instalacji wspomagających jej pracę. Po przeprowadzeniu rachunku ekonomicznego oraz rachunku kosztów w zakresie zatrudnienia pracowników niezbędnych do wykonania umowy, okazało się że tańszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch dużych mieszkań od dewelopera w miejscowości zlokalizowanej niedaleko miejsca budowy i tam umieszczenie pracowników. Pracownicy będą przebywać (mieszkać) przez wszystkie dni robocze miesiąca w mieszkaniach (mieszkania będą środkami trwałymi przedsiębiorcy oraz będą podlegały amortyzacji). Czy w związku z zakupem mieszkań przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Odpowiedź 

Przedsiębiorca może odliczyć podatek naliczony od zakupionych mieszkań, co wynika faktu, iż wydatki mające charakter także pośredni, ale związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, mogą stanowić przedmiot odliczenia. 

Uzasadnienie

Generalna zasada odliczenia podatku naliczonego została wskazana przez ustawodawcę w treści art.86 ust.1 ustawy o VAT. Otóż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Powyższy przepis wskazuje zatem, iż, co do zasady, odliczeniu podlega podatek naliczony od tych wydatków (faktur), gdzie da się wykazać związek zakupu towaru czy też usługi z czynnościami jakie wykonuje podatnik i da się wykazać:

  • związek z czynnościami gospodarczymi wykonywanymi przez podatnika (czynnego),
  • czynności mające charakter dostawy towaru czy też wykonania usługi są opodatkowane (podlegają opodatkowaniu na gruncie VAT i nie są zwolnione z opodatkowania). 

Kwestią sporną jest często określenie, czy wydatki które w sensie ekonomicznym mają charakter tzw. kosztów ogólnych (pośrednich) a są niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej (obiektywnie) dają prawo do odliczenia podatku naliczonego. Innymi słowy odliczenie podatku naliczonego może odbywać się od wydatków, które mają:

  • charakter stricte bezpośredni z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi (sprzedaż),
  • charakter pośredni.

W tej sprawie orzecznictwo TSUE jak i NSA jest korzystne dla podatników. Przykładowo w wyroku NSA z dnia 29.03.2011 r., sygn. I FSK 571/10 wskazuje się: „Koniecznym warunkiem odliczenia VAT jest zatem istnienie związku pomiędzy zakupami a transakcją opodatkowaną. Jednakże nie zawsze związek ten musi być tego rodzaju, by można było przypisać bezpośrednio dany wydatek do konkretnej transakcji opodatkowanej. W przypadku bowiem tzw. kosztów ogólnych, które stanowią element cenotwórczy w działalności gospodarczej podatni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.