Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi zakwaterowania w bursach i internatach są zwolnione z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT. Fundacja uczelniana organizuje kolonie dla dzieci, czy w przypadku zawarcia umowy pomiędzy fundacją i uczelnią na wynajem pokoi w akademiku, można również zastosować stawkę zwolnioną?

Odpowiedź

Nie, jak wynika z analizy przepisów, w przypadku zawarcia umowy między fundacją i uczelnią na wynajem pokoi dla uczniów szkół w akademiku (zakwaterowanie wakacyjne) należy zastosować 8% stawkę VAT. W tym przypadku zwolnienie 
z art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania. 

Uzasadnienie 

Na mocy powołanego przez Czytelnika art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi zakwaterowania:

  1. w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,
  2. w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,
  3. świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Powyższe zwolnienie obejmuje usługi zakwaterowania świadczone przez szkoły (prowadzące bursy i internaty); uczelnie (prowadzące domy studenckie); inne podmioty, niż szkoły i uczelnie (pod warunkiem zawarcie stosownych umów z tymi podmiotami przez szkoły i uczelnie). 
Tymczasem fundacja uczelniana (inny podmiot) nie świadczy samodzielnie usług zakwaterowania, gdyż nie posiada stosownej bazy noclegowej (zamierza wynajmować pokoje dla kolonistów w akademiku uczelni). Z tego względu nie znajdzie tutaj zastosowania zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. c ustawy o VAT. Zwolnienie byłoby możliwe, gdyby łącznie zostały spełnione następujące warunki:

  • fundacja uczelniana świadczyłaby usługi zakwaterowania na rzecz uczniów (kolonistów),
  • szkoła, w której uczą się zakwaterowani koloniści, zawarłaby z fundacją uczelnianą umowę dotyczącą zakwaterowania jej uczniów. 

Do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie świadczonych usług należy stosować Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU). Dział PKWiU 55 Usługi związane z zakwaterowaniem jest klasyfikacją najlepiej oddającą świadczenie opisane w pytaniu Czytelnika, bowiem usługa ta ma charakter tymczasowy, nie jest związana z pobytem stałym i nie jest świadczona w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych uczniów, którzy w po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.