Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zaległości w VAT a zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego w postaci zajęcia rachunku bankowego

Artykuły | 28 września 2020 | NR 106
0 997

Nie zapłaciłem podatku VAT za lipiec. Urząd zajął rachunek bankowy i nie mam środków do prowadzenie działalności. Firma moja posiada samochody, które urząd mógłby zająć i sprzedać. Jak mogę się odwołać od zajęcia rachunku bankowego?

 

Zapraszamy również do przeczytania innego artykułu: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

Odpowiedź

Egzekwując VAT za lipiec 2020 roku administracyjny organ egzekucyjny zastosował zbyt uciążliwy dla Czytelnika środek egzekucyjny w postaci egzekucji z rachunku bankowego. W takiej sytuacji Czytelnikowi przysługuje skarga w trybie art.54 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wniesiona nie później niż w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu. Podkreślić trzeba, że skarga powinna zawierać zakres żądania i jego uzasadnienie, co oznacza, że Czytelnik powinien wskazać ruchomości, które mogłyby podlegać egzekucji zamiast wierzytelności z zajętego rachunku bankowego.

Jednocześnie Czytelnik może złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z egzekucji zajętego rachunku bankowego do czasu rozstrzygnięcia ww. skargi. 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy obowiązani są, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i  wpłacania podatku za okresy miesięczne w  terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w  którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego.

W przypadku braku zapłaty deklarowanego podatku za lipiec 2020 do 25 sierpnia 2020 roku naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany wysłać do podatnika upomnienie, zawierające wezwanie do zapłaty nieuiszczonego w terminie podatku od towarów i usług. Dopiero po 7 dniach od dnia doręczenia podatnikowi upomnienia naczelnik urzędu skarbowego może żądać zapłaty podatku w trybie egzekucji administracyjnej.

Na podstawie wystawionego tytułu wykonawczego organ egzekucyjny stosuje środki egzekucyjne wymienione w art. 1a pkt 12 lit.a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) Egzekucja z rachunku bankowego oraz z ruchomości to środki egzekucyjne, które ujęte są w tym przepisie.

Organ egzekucyjny, w myśl art. 7 u.p.e.a. stosuje środki przewidziane w ustawie, które prowadzą do bezpośrednio do zapłaty podatku, a spośród tych środków – środki najmniej uciążliwe dla podatnika.

Należy podkreślić, że organ egzekucyjny nie ma wiedzy, który z zastosowanych środków egzekucyjnych jest najbardziej uciążliwy dla podatnika. W tym celu ustawodawca umożliwił podatnikowi złożenie środka zaskarżenia w postaci skargi na czynność egzekucyjną w trybie art. 54 u.p.e.a.
W myśl tego przepisu podstawą do złożenia skargi jest:

  1. dokonanie czynności egzekucyjnej z  naruszeniem ustawy, 
  2. zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego, w  ramach którego dokonano czynności egzekucyjnej....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.