Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik poniósł wydatki na planowaną inwestycję w postaci nowego zakładu produkcyjnego (np. sporządzenie projektu, prace geodezyjne). W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie stracił część rynku zbytu. Zrezygnował z inwestycji. Czy musi korygować VAT naliczony od wydatków?

Odpowiedź

W sytuacji gdy podatnik musiał zaniechać rozpoczętych inwestycji wskutek przyczyn od niego niezależnych, jak np. wybuch wojny w Ukrainie, to nie ma potrzeby dokonać korekty VAT naliczonego.

Uzasadnienie

Podatnikowi na mocy art. 86 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W ustawie o VAT nie ma definicji „zaniechanej inwestycji” ani przepisów, które wprost wskazywałyby, co w tej sytuacji zrobić. Dlatego należy w tym zakresie skorzystać z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W sprawie wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożonym przez Tribunal Bucureşti – Rumunia w wyroku z 12 listopada 2020 r., sygn. akt: C-734/19, Trybunał orzekł, że artykuły 167, 168, 184 i 185 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej (VAT) naliczonego od towarów, w tym przypadku od nieruchomości, i usług nabytych w celu dokon...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.