Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę firmę szkoleniową. Zgodnie z umowami klienci są zobowiązani do zapłaty całej kwoty szkolenia lub kursu przed jego wykonaniem. Ta kwota jest zwrotna, ale tylko wtedy, gdy rezygnacja z moich usług nastąpi co najmniej dwa tygodnie przed kursem lub szkoleniem. Fakturę wystawiam dopiero po szkoleniu. Kiedy w takiej sytuacji powinienem rozpoznać w spółce przychód?

Odpowiedź

Ta kwota staje się przychodem dopiero wówczas, gdy nabiera ona charakteru bezzwrotnego – a więc w Pana sytuacji na dwa tygodnie przed wykonaniem usługi szkoleniowej.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT: „Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c–3g oraz 3j–3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury, albo uregulowania należności”. 
Ustawa o CIT wskazuje więc na trzy możliwe daty powstania przychodu: wystawienie faktury, uregulowanie należności, wykonanie usług (w tym częściowe wykonanie usługi) i najwcześniejsza z nich jest datą powstania przychodu na potrzeby podatkowe.
W Pana wypadku najwcześniejsze jest uregulowanie należności, skoro klienci mają zapłacić kwotę za usługi spółki przed wykonaniem usługi szkoleniowej, a faktura jest wystawiana już po niej. Nie zmienia to faktu, że aby otrzymanie przez podatnika środków kwalifikować jako przychód w ujęciu podatkowym, to musi to być przede wszystkim przysporzenie bezzwrotne (definitywne), tj. takie, którego podatnik już nie będzie musiał nigdy w przyszłości zwrócić na rzecz wykonawcy płatności. Z tego względu przedpłata (w pełnej wysokości) na poczet wykonanej usługi nie powinna być traktowana jako przychód podatkowy tak długo, jak długo może być Pan zobowiązany do jej zwrotu. Co więcej, od pewnego czasu potwierdzają to też organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych Dyrektora KIS:

  • interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., sygn. akt: 0113-KDIPT2-1.4011.161.2023.2.MZ (organ nie przedstawił swojego stanowiska, ale potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym tak długo, jak długo może być zobowiązany do zwrotu środków zapłaconych przez klienta, ni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.