Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nie płaciłem VAT i powstały zaległości. Chciałbym w pierwszej kolejności zapłacić sam podatek żeby nie mieć zaległości na VAT, a następnie płaciłbym odsetki. Czy powinienem napisać podanie, że chcę w taki sposób regulować zaległości w VAT?

Odpowiedź

Nie ma możliwości wydania dyspozycji do zaliczenia wpłaty na zaległości w podatku VAT bez odsetek. Podatnik ewentualnie może złożyć wniosek o umorzenie odsetek. Podatnik może zdecydować na jaki podatek i za jaki okres zaliczyć daną wpłatę, ale nie ma wpływu na sposób w jaki organ podatkowy powinien zarachować  wpłatę.

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek lub ratę podatku.
Zatem, nieuiszczenie podatku skutkuje powstaniem zaległości  z mocy prawa następnego dnia po dniu, w którym upłynął termin płatności. Zaległością jest także każda odrębna zaliczka i rata nieuiszczona w określonych terminach.
Przez ratę należy rozumieć ratę wynikającą z przepisów regulujących dany podatek, jak i ratę podatku wynikającą z decyzji ulgowej organu podatkowego wydanej na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 Ordynacji. Niezapłacenie raty w terminie określonym w decyzji powoduje powstanie zaległości podatkowej.
Zaliczkami są samodzielnie wyliczone należności podatkowe przez podatnika, jak i zaliczki określone przez organ podatkowy. Skutkiem nieuiszczenia przez podatnika zaliczki na podatek jest powstanie zaległości podatkowej, od której naliczane są odsetki. Następstwem zaległości podatkowej są odsetki, naliczane od dnia następnego po upływie terminu płatności. Odsetki za zwłokę wpłacane są bez wezwania organu podatkowego.
Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Odsetki są ściśle związane z zaległością podatkową, nie istnieją samodzielnie.
Stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.
Podstawowe odsetki za zwłokę nalicza się wg wzoru:

Kz x L x O
                    ------------------ = On = Opz
365


gdzie poszczególne symbole i liczby oznaczają:
Kz -    kwotę zaległości,
L -    liczbę dni zwłoki,
O -    stawkę odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,
365 - liczbę dni w roku,
On - kwotę odsetek,
Opz - kwotę odsetek po zaokrągleniu.
W przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały ró...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.