Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 września 2018

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a opodatkowanie VAT

0 1478

Przedsiębiorca zamierza przekazać nieodpłatnie swojemu synowi część swojego przedsiębiorstwa, który także przeprowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej spółki z o.o. Przekazana będzie część zapasów, maszyny, część półproduktów, licencja na produkcję danego typu towarów. Nie będzie przenoszona jednak nieruchomość, w której wykonywana jest obecnie część działalności gospodarczej, gdyż nie jest ona własnością przedsiębiorcy, lecz przedmiotem umowy najmu na okres 5 lat. Czy w takim przypadku dokonujący przekazania jest zobowiązany naliczyć podatek należny VAT?

ODPOWIEDŹ

Trybunał Sprawiedliwości, ale także NSA kładą silny akcent w przypadku przekazania (odpłatnego lub nieodpłatnego) składników majątku, które mają stanowić na gruncie polskich przepisów o VAT zorganizowaną część przedsiębiorstwa na warunek funkcjonalności. Pojęcie to należy rozumieć w ten sposób, iż przy przekazaniu zespołu składników majątkowych, ich zakres musi cechować pewnego rodzaju minimum gwarantujące zdolność tychże składników do prowadzenia w sposób samodzielny działalności gospodarczej. Spełnienie warunku minimalnej funkcjonalności przekazywanych składników majątkowych leży po stronie dokonującego zbycia (przekazania). Nie jest więc możliwa argumentacja dla celów wyłączenia z podlegania VAT, iż przekazany zespół składników po połączeniu ze składnikami majątkowymi, którymi już dysponuje nabywca (obdarowany) będzie stanowić całość zdolną do wykonywania danego typu działalności gospodarczej.

Odnosząc się do pytania należy wskazać, że jeżeli przedstawiony w pytaniu zespół składników majątkowych podlegających przekazaniu pozwoli na kontynuację produkcji to transakcja ta nie będzie podlegać VAT. Ponadto, nie jest wymagane przekazanie nieruchomości, przekazaniu mogą podlegać także umowy najmu.

UZASADNIENIE

Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa definiowane jest na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) w art.2 pkt 27e jako: organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Jednocześnie należy wskazać, że w świetle treści art.6 pkt 1 przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jednocześnie należy wskazać, że w cytowanym powyżej przepisie ustawodawca użył niezdefiniowanego legalnie sformułowania „transakcji zbycia”. Wykładni tego pojęcia dokonał przykładowo w wyroku z 05.09.2012 r. WSA w Szczecinie, sygn. I SA/Sz 457/12: „Wyłączone spod opodatkowania jest zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne zbycie przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Nie ma znaczenia forma zbycia – podatkowi nie będą podlegać sprzedaż, aport, zamiana

Można zatem za WSA przyjąć, ze pojęcie zbycia należy rozumieć szeroko, a istotą zbycia ma być przeniesienie własności pewnego zespołu składników majątkowych na inny (odrębny prawnie) podmiot. Co istotne, jak wynika z bogatego orzecznictwa TSUE, nabywający zorganizowaną część przedsiębiorstwa staje się następcą prawnym, co na gruncie VAT zostało uregulowane w treści art.91 ust.9 ustawy. Przepis wskazuje, iż w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1–8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Innymi słowy następstwo prawne polega na tym, że w momencie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa po stronie dokonującego przekazania nie wystąpi konieczność dokonania korekt podatku naliczonego – korekty te w sytuacjach określonych przepisami dokonuje podmiot, który nabył własność.

Praktyczny problem może pojawiać się w sytuacji oceny czy przekazany zespół składników majątkowych lub niemajątkowych spełnia już definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czy też istnieje ryzyko, iż dokonujący zbycia narazi się na zarzut że zbył tak naprawdę pojedynczo składniki majątkowe, dla których niezbędne jest naliczenie podatku należnego VAT. Warto w tym miejscu wskazać na konieczność zapewnienia funkcjonalności przekazanego majątku (traktowanego jako zorganizowana część przedsiębiorstwa). Przykładowo WSA w Krakowie w wyroku z dnia 15.04.2010 r. sygn. I SA/Kr 29/10 wskazał: „… Jeżeli w sprawie nie doszło do transakcji zbycia składników przedsiębiorstwa stanowiących minimum, bez którego konkretne przedsiębiorstwo nie mogło realizować swoich zadań gospodarczych, to prz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.