Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

8 lutego 2018

Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży nieruchomości udziałowcowi

0 954

Transakcja sprzedaży nieruchomości jednemu z udziałowców będzie objęta podatkiem VAT, ale jednocześnie korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2017 roku nr 0114-KDIP1-2.4012.585.2017.2.MC

Sytuacja Podatkowa

Wnioskodawca nabył w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej działkę, na której posadowiony jest budynek mieszkalny, jednorodzinny, murowany o pow. użytkowej 270,0 m2 (oddany do użytku w 1991 r.) oraz wolnostojący budynek niemieszkalny (budynek gospodarczy o pow. użytkowej 120,0 m2). Nieruchomość została przez Wnioskodawcę wprowadzona do ewidencji środków trwałych w prowadzonym przez niego przedsiębiorstwie. Nieruchomość została nabyta od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i stanowiła ona ich majątek prywatny, przez co transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Osoby fizyczne były w posiadaniu tych nieruchomości od 1991 r., stanowiły one ich majątek prywatny. Budynek mieszkalny był wykorzystywany w celach mieszkaniowych na własne potrzeby, także budynek gospodarczy był wykorzystywany na potrzeby własne m.in. garaż.

Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie budynku mieszkalnego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej tego budynku. W żadnym z budynków od lat nie został przeprowadzony żaden remont ani przebudowa - świadczy o tym ich stan z momentu nabycia przez Wnioskodawcę.

Nabytą nieruchomość Wnioskodawca planuje sprzedać jednemu ze swych udziałowców, który chce ją nabyć w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy na rzecz jednego z udziałowców nabytej nieruchomości.

Stanowisko Dyrektora

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostaw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.