Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA

30 czerwca 2014

Zwolnienie z VAT usług szkoleniowych finansowanych ze środków publicznych

0 918

Stowarzyszenie organizuje w ramach celów statutowych, mini kształcenie zawodowe, usługi w dziedzinie kultury oraz sportu i rekreacji, szkolenia zawodowe. W ramach szkoleń Stowarzyszenie organizuje wyjazdy zagraniczne np. do Luksemburga do siedziby Trybunału Sprawiedliwości, w ramach których uczestnicy są obecni na rozprawach w tematyce ich interesującej. Osoby, które biorą udział płacą sami albo w wysokości 50%, 70% lub 100% wartości płaci Gmina, a w pozostałej części osoby biorące udział w wyjeździe.

  1. Czy wskazana usługa powinna być opodatkowana na terytorium kraju czy za granicą na mocy art. 28g ustawy o podatku od VAT?

  2. Czy można zastosować zwolnienie do usług szkoleniowych na rzecz uczestnika z Gminy w sytuacji gdy Gmina płaci co najmniej 70% wartości szkolenia?

  3. Czy na pozostałe 30%, które płaci uczestnik należy wystawić oddzielną fakturę i jaką stawkę zastosować?

ODPOWIEDŹ

Stowarzyszenie może zastosować stawkę zwolnioną dla usług finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Miejscem świadczenia usług szkoleniowych dla podatnika jest miejsce w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności, a dla osoby nie będącej podatnikiem miejscem świadczenia usługi jest miejsce gdzie usługa się faktycznie odbywa.

UZASADNIENIE

W celu ustalenia kraju opodatkowania usług szkoleniowych należy rozpatrzyć dwa przypadki gdy:

  • usługobiorcą jest podmiot będący podatnikiem,

  • usługobiorcą jest podmiot niebędący podatnikiem.

W sytuacji gdy usługobiorcą jest podatnik należy odwołać się do art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który definiuje miejsce świadczenia usługi. Na mocy tego artykułu miejscem świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej z zastrzeżeniami.

Pewne wątpliwości może budzić wyjątek wynikający z art. 28g ust. 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Pojęcie usług wstępu reguluje rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r., ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej , które w art. 32 zdefiniowało pojęcie usług wstępu.

I tak, w myśl art. 32 usługi wstępu na imprezy m. in. edukacyjne obejmują świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. W przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług wstępu na imprezę edukacyjną, a z jedną kompleksową usługą-organizacją szkolenia lub konferencji, rozdzielenie której miałoby sztuczny charakter.

Stąd należy odnieść się do generalnej zasady dotyczącej miejsca świadczenia usług na rzecz podatników, która została określona w art. 28b ust. 1 ustawy. Powyższą usługę należy opodatkować w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę, jeżeli usługobiorcą jest podmiot posiadający siedzibę w Polsce to usługa będzie opodatkowana w tym kraju.

Z kolei w sytuacji gdy usługobiorcą jest osoba nie będąca podatnikiem podatku VAT należy zastosować przepisy art. 28g ust.2 ustawy, zgodniez którym miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.