Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak rozliczyć w kosztach zwrot poniesionych nakładów na nieruchomość wykorzystywaną w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia (wybudowaną przez podatnika na cudzym gruncie)? Jako usługę, czy jako dostawę towarów?

Odpowiedź
Wynagrodzenia za zwrot nakładów poniesionych przez podatnika na nieruchomość wykorzystywaną w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT należy kwalifikować jako odpłatną dostawę towarów (a nie jako usługę). Ustawa o VAT nie uzależnia dostawy towarów od tytułu własności dostarczanych towarów - dostawa towaru to przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Za towar w rozumieniu definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT mogą być uznawane także części rzeczy. Takim towarem mogą być w szczególności budynki i budowle, niezależnie od tego czy, stanowią one odrębny od gruntu przedmiot własności. 
Z tego względu w sytuacji gdy właściciele nieruchomości zamierzają zwrócić nakłady, które same w sobie składają się na towar, należy mówić o dostawie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.  Takie stanowisko wyraża wyrok WSA w Gdańsku z 28 lipca 2020 r. (sygn. akt I SA/Gd 161/20). 

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ww. ustawy - rozumie się m.in. rzeczy oraz ich części. Przez świadczenie usług natomiast - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. 
Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się, to jest zarówno działanie, jak i zaniechanie, na rzecz innej osoby niebędące dostawą. Usługą nie będzie natomiast takie świadczenie, którego treścią jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - stanowi ono bowiem dostawę towarów. 
W uzasadnieniu do przedmiotowego wyroku Sąd wskazał, że: „w świetle ustawowej definicji dostawy towarów, którą jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, pojęcia dostawy nie powinno się utożsamiać z przeniesieniem własności”. W doktrynie pojęcie to oznacza przede wszystkim możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym, w tym w szczególności w drodze przeniesienia własności. Ustawa o VAT nie uzależnia zatem dostawy towarów od tytułu własności dostarczanych towarów.
W opinii Sądu, istotną kwestią w kontekście defin...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.