Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NAJNOWSZE INTERPRETACJE W ZAKRESIE VAT

August 27, 2019

DODATEK NR (Wrzesień 2019)

Szkolenie sędziów turniejów tańca, skrutinerów, instruktorów tańca i przeprowadzanie egzaminów

0 1003

Usługi szkolenia sędziów turniejów tańca, skrutinerów, instruktorów tańca świadczone przez Stowarzyszenie nie są zwolnione od VAT. Stowarzysze-nie nie uzyskało bowiem akredytacji w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe, a świadczone usługi nie będą usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonymi w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Ponadto usługi nie są finansowane ze środków publicznych. Usługi w zakresie przeprowadzania egzaminów nie spełniają definicji kształ-cenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, zatem nie korzysta-ją ze zwolnienia od VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 sierpnia 2019 roku, nr 0111-KDIB3-2.4012.354.2019.1.ASZ.

Sytuacja Podatnika

Stowarzyszenie zrzesza tancerzy, sędziów, trenerów, działaczy i sympatyków tańca towarzyskiego i w obecnym roku podatkowym planuje rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej. Stowarzyszenie będzie prowadziło w ramach działalności gospodarczej szkolenia dla sędziów, szkolenia dla skrutinerów, szkolenia instruktorskie oraz będzie pbierało opłaty za egzaminy kończące szkolenia. Stowarzyszenie wskazało, że:

  • nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
  • świadczone usługi nie będą stanowić usług w zakresie kształcenia i wychowania,
  • nie jest uczelnią, a świadczenie usług, o których mowa we wniosku nie odbywa się w zakresie kształcenia na poziomie wyższym,
  • usługi stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT,
  • usługi są świadczone wyłącznie w oparciu o statut Stowarzyszenia oraz jego wewnętrzne przepisy ogólnie,
  • nie jest podmiotem, który uzyskał akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, a świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie są objęte tą akredytacją,
  • świadczone usługi nie są finansowane ze środków publicznych,
  • usługi szkoleniowe nie są świadczone w ramach szkolenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego osób tego potrzebujących.

Stanowisko Dyrektora

Na podstawie art.43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. 

W świetle art.43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT, zwalnia się również od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W myśl §3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwalnia się od podatku usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art.43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. W myśl §3 ust.1 pkt 14 rozporządzenia, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Odnosząc się do sytuacji Stowarzyszenia w powiązaniu z powołanymi przepisami Dyrektor wskazał, że w związku z tym, iż Stowarzyszenie nie jest jednostką objętą systemem oświaty, ani też uczelnią, jednostka naukową, czy też jednostką badawczo-rozwojową świadczącą usługi kształcenia na poziomie wyższym, świadczone przez niego usługi szkoleniowe nie będą mogły korzystać ze zwolnienia na podstawie art.43 ust. 1 pkt 26 lit. a i lit. b.

Okoliczności świadczenia usług wskazują, że usługi te są usługami kształcenia zawodowego, o których mowa w art.43 ust. 1 pkt 29 ustawy. Świadczone usługi stanowią usługi nauki zawodu, inne niż wymienione w art.43 ust.1 pkt 26 ustawy o VAT, tj. nabywanie umiejętności zawodowych oraz przyuczenie do zawodu, przekwalifikowanie lub podwyższanie kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że zostanie spełniona pierwsza z przesłanek wynikająca wprost z przepisu art.43 ust.1 pkt 29 ustawy. Jednakże, Stowarzyszenie nie uzyskało akredytacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Świadczone usługi nie będą usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonymi w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Ponadto usługi nie są finansowane ze środków publicznych.

Wobec powyższego Dyrektor stwierdził, że ww. usługi szkoleniowe nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 29, gdyż nie zostaną spełnione warunki wynikające z ww. przepisu.

Ponadto, usługi szkoleniowe, które świadczy Stowarzyszenie nie spełniają także przesłanek wynikających z § 3 ust. 1 pkt 13 i pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów.

Odnosząc się do całości Dyrektor uznał, że wymienione we wniosku usługi szkoleniowe nie są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Dyrektor wskazał ponadto, że usługi w zakresie przeprowadzania egzaminów nie spełniają definicji kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, zatem nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa cytowanych wyżej art.43 ust. 1 pkt 29 ustawy oraz § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzania Ministra Finansów. Przedmiotowe usługi w zakresie prowadzenia egzaminów nie będą spełniały definicji usług ściśle związanych z usługami szkoleniowymi, które jak ustalono wcześniej nie będą korzystały ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art.43 ust. 1 pkt 26 i pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, §3 ust. 1 pkt 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień