Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy ładowanie pojazdów elektrycznych to towar czy usługa?

Artykuły | 20 lipca 2023 | NR 139
0 532

Polska spółka posiada urządzenia do szybkiego ładowania pojazdów, które zamierza odpłatnie udostępniać klientom. W skład świadczenia będzie wchodziło udostępnienie klientom urządzeń do ładowania, zapewnienie przepływu energii elektrycznej oraz wsparcie techniczne pracowników spółki. Cena będzie kalkulowana na podstawie czasu ładowania. W związku z tym, że część urządzeń będzie usytuowana blisko granicy, zamierzamy zachęcić również klientów zagranicznych do korzystania z nich. Czy na fakturze za doładowania dla zagranicznych kontrahentów należy naliczyć VAT?

Odpowiedź

Tak, opisane przez Państwa świadczenie będzie stanowiło dostawę towarów i w związku z tym, że będzie miało miejsce na terytorium Polski, będzie podlegało opodatkowaniu polskim podatkiem VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel, a zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W art. 2 pkt 6 ustawy o VAT ustawodawca zdefiniował towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z treści przepisów wynika zatem jednoznacznie, że energia elektryczna jest towarem, wątpliwości może budzić jednak kwestia, czy spółka, udostępniając odpłatnie klientom urządzenia do ładowania i zapewniając przepływ energii oraz wsparcie techniczne, świadczy w istocie usługę czy dostarcza towar w postaci energii.

Kwestia rozstrzygnięcia, co jest dominującym elementem opisanego świadczenia, okazuje się na tyle problematyczna, że stała się przedmiotem rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sygn. akt: C-282/22, z 20 kwietnia 2023 r. W wyroku tym TSUE uznał, że jedno złożone świadczenie składające się z:

  • udostępnienia urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych (w tym integracji ładowarki z systemem operacyjnym pojazdu),
  • zapewnienia przepływu energii elektrycznej o odpowiednio dostosowanych parametrach do akumulatorów tego pojazdu,
  • niezbędnego wsparcia technicznego dla zainteresowanych użytkowników, oraz
  • udostępnienia aplikacji informatycznych umożliwiających zainteresowanemu użytkownikowi rezerwację konektora, podgląd historii transakcji oraz wpłatę środków gromadzonych w portfelu cyfrowym celem wykorzystania do płatności za ładowanie stanowi dostawę towarów.

W uzasadnieniu wyroku Trybunał uznał, że „transakcja polegająca na przepływie energii elektrycznej do akumulatora pojazdu elektrycznego stanowi dostawę towarów, ponieważ transakcja ta upoważnia użytkownika stacji ładowania do konsumpcji, w celu napędu pojazdu, przekazywanej energii elektrycznej, która zgodnie z art. 15 ust. 1 dyrektywy 20...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.