Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

31 października 2015

Czy należy skorygować VAT w przypadku wystąpienia niedoboru

0 812

Spółka produkcyjna po zrobieniu inwentaryzacji stwierdziła spory niedobór towaru w magazynie. Po dochodzeniu okazało się, że towar został ukradziony przez pracownika. Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie, a sprawa została zgłoszona policji. Czy powinniśmy skorygować VAT od takiego niedoboru?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy kradzież nie została dokonana w okolicznościach, które wskazują na niedopełnienie obowiązków przez osobę materialnie odpowiedzialną za towar, zdaniem Redakcji, powstały niedobór nie rodzi konieczności korekty odliczonego podatku od towarów i usług. W przeciwnym przypadku Spółka może być obowiązana do dokonania takiej korekty - w rozliczeniu za okres, w którym niedobór stwierdzono i zakwalifikowano jako zawiniony.

UZASADNIENIE

Ogólna zasada, wyrażona w art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, pozwala podatnikom na odliczenie podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jak rozumiem, w opisanym w pytaniu przypadku Spółka nabywała towary i usługi służące do produkcji swojego wyrobu i w związku z tym zakupem odliczała naliczony podatek. Postępowanie to było oczywiście prawidłowe pod warunkiem, że sprzedaż wyrobów podlega opodatkowaniu VAT.

Państwa wątpliwość odnośnie zachowania prawa do odliczenia podatku związana jest z faktem, że część towaru została ukradziona przez pracownika. W konsekwencji, ta część towaru nie zostanie już przez Spółkę wykorzystana do wykonania czynności opodatkowanych VAT. Wątpliwość ta jest uzasadniona, biorąc pod uwagę treść art.91 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług, który nakazuje dokonanie korekty odliczonego podatku w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Analizując ten przepis należy jednak mieć na uwadze treść art.185 ust.2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym nie ma konieczności dokonywania korekty odliczonego podatku w przypadkach transakcji w całości lub częściowo niezapłaconych, w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności oraz w przypadku towarów przeznaczonych do przekazywania jako prezenty o małej wartości i próbki. Państwa członkowskie mogą jednak wymagać dokonania korekty w przypadku transakcji całkowicie lub częściowo niezapłaconych oraz w przypadku kradzieży. Również w wyroku z dnia 15 stycznia 1998 roku o sygnaturze C-37/95 Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził że prawo do odliczeń pozostaje również w przypadku, gdy z powodów od niego niezależnych podatnik nigdy nie wykorzystał nabytych towarów i usług do wykonania czynności opodatkowanych.

W polskim orzecznictwie podatkowym obowiązuje pogląd, że powstanie niedoboru generuje konieczność korekty odliczonego VAT w przypadku, gdy jest to niedobór zawiniony, natomiast nie ma obowiązku dokonania korekty podatku w przypadku niedoborów niezawinionych. W takiej sytuacji powstaje pytanie czy niedobór powstały w wyniku kradzieży dokonanej przez pracow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.