Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka dokonała zakupu towarów w Chinach. Towary po dostarczeniu do kraju zostały zgłoszone do procedury dopuszczenia do obrotu. Niestety, po przeprowadzonej weryfikacji towary nie zostały dopuszczone do obrotu. Spółka skorzystała z możliwości złożenia wniosku o unieważnienie zgłoszenia celnego i wywozu towaru poza UE. Towar sprzedano kontrahentowi z Ukrainy. 15 stycznia rozpoczęto procedurę eksportową. Towar został objęty procedurą tranzytu, wygenerowano dokument T1, zamknięty przez DHL Lipsk. Zamknięcie operacji tranzytowej zostało potwierdzone dokumentem IE045 z datą zamknięcia - 5.02.2021. Towar dostarczony na Ukrainę 18.02.2021 - dokument wystawiony przez DHL z podpisem odbiorcy towarów. Czy transakcja ta powinna być rozpoznana jako “dostawa towarów poza terytorium kraju” i udokumentowana fakturą handlową (bez VAT)? Jeśli tak, to czy powinna być wykazana w poz. 11 deklaracji VAT i w którym okresie, tj. w styczniu (wystawienie faktury), czy w lutym (wywóz towaru poza UE)?

Odpowiedź
Transakcja polegająca na sprzedaży towarów niedopuszczonych do obrotu na terytorium kraju, nie będzie mieścić się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT na terenie Polski. Czytelnik powinien wykazać transakcję jako dostawę towarów poza terytorium kraju (poz. 11 deklaracji VAT), w miesiącu wystawienia faktury, czyli styczniu 2021 roku.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z  art. 5 ust. 1  ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego wynika, że dla opodatkowania danej transakcji rozstrzygające znaczenie ma ustalenie miejsca dostawy (świadczenia), czyli miejsca opodatkowania danej czynności. Zatem, jego określenie ma istotne znaczenie dla prawidłowego ustalenia państwa, w którym powstanie obowiązek podatkowy z tytułu danej czynności.
Określenie miejsca świadczenia jest szczególnie istotne w przypadku dostawy towarów, która odbywa się pomiędzy podmiotami z różnych państw. Miejsce świadczenia wskazuje jednocześnie państwo, w którym dana czynność winna zostać opodatkowana.
Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Przez import towarów - zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o VAT - rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Należy jednocześnie wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko import na terytorium Polski.
W przypadku...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.