Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta odliczonego podatku w związku z darowizną po wyborze zwolnienia od podatku

Artykuły | 30 listopada 2021 | NR 120
0 812

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą korzystała z leasingu operacyjnego auta osobowego przez okres 2 lat (2017-2019), korzystając jako czynny podatnik VAT z odliczenia VAT. W 2019 zostało auto wykupione, faktura zakupu została ujęta w kosztach firmy. W 2021 podatnik korzystał ze zwolnienia i nie był czynnym podatnikiem VAT. We wrześniu 2021 zostało auto wycofane z firmy na cele prywatne i przekazane w darowiźnie członkowi rodziny (z 1 linii darowizny - rodzicowi). Czy należy dokonać wpłaty zwrotu VAT od kwoty wartości auta wykazanego w umowie darowizny, kiedy w miesiącu przekazania w darowiźnie darczyńcza nie był czynnym podatnikiem VAT.

Odpowiedź 
Podatnik zobowiązany jest do dokonania jednorazowej korekty w wysokości 3/5 kwoty odliczonego podatku naliczonego  w rozliczeniu JPK_VAT za wrzesień 2021 roku.  

Uzasadnienie
Przekazanie samochodu na cele osobiste reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, opodatkowaniu VAT podlega przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 
  • wszelkie inne darowizny. 

Warunkiem opodatkowania jest jednak przysługujące podatnikowi, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Zatem, VAT należny w przypadku przekazania na cele osobiste jest związany z uprzednim zaistnieniem prawa do odliczenia, które to prawo wiąże się ściśle z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów wystąpi wtedy, gdy podatnikowi przysługiwało przy nabyciu tych towarów prawo do odliczenia VAT. 
W opisanym przypadku nie do końca możemy jednak zastosować powyższy przepis. Sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdyż Podatnik z początkiem 2021 roku wybrał zwolnienie z podatku VAT. 
Skutkiem powrotu do zwolnienia z VAT, jest zmiana przeznaczenia zakupionych środków trwałych. Powrót do zwolnienia podmiotowego stanowi bowiem okoliczność zmieniającą prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę w czasie kiedy posiadał status czynnego podatnika VAT. Konsekwencją zmiany przeznaczenia zakupionych towarów i usług jest obowiązek korekty podatku naliczonego.
Obowiązek korekty wynika z art. 91 ust. 7 i ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że korektę podatku naliczonego należy dokonać także w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o  całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. W przypadku towarów i  usług, które na podstawie przepisów o  podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a  także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z  wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o  której mowa w  ust. 7, dokonuje...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.