Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 lutego 2015

Korekta podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego

0 830

Jesteśmy Biurem Rachunkowym, ze względu na nie przekroczenie kwoty 150 tys. oraz nie świadczenie usług doradztwa, od 2015 roku zrezygnowaliśmy z bycia czynnym podatnikiem VAT. W czerwcu 2014 roku zakupiliśmy dwa komputery po 1.500 zł netto i odliczyliśmy VAT w m-cu VI 2014. Jeżeli nie minęło 12 miesięcy od zakupu musimy zrobić korektę VAT i jeżeli tak, to czy w deklaracji za grudzień 2014 czy styczeń 2015? Ponadto w styczniu 2015 otrzymaliśmy fakturę za usługi świadczone w II połowie 2014 roku - czy możemy ten VAT odliczyć sobie w deklaracji grudniowej?

.

11 luty 2015 UWAGA: Ministerstwo Finansów uznało, że prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, księgi handlowej oraz innych ewidencji, jak i sporządzanie deklaracji podatkowych jest doradztwem podatkowym; przeczytaj

ODPOWIEDŹ

Podatnik ma obowiązek dokonania korekty całego odliczonego podatku w miesiącu styczniu 2015 roku. Odliczenia podatku z faktury otrzymanej w styczniu 2015 roku za usługi świadczone w 2014 roku, jeżeli służyły wykonywanym w 2014 roku czynnościom opodatkowanym można dokonać w deklaracji za styczeń 2015 roku.

UZASADNIENIE

Podatnicy, którzy spełniają warunki określone w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług mogą ponownie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Jednak zanim podejmie się decyzję o zaprzestaniu bycia czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług należy dokładnie przeanalizować przepisy ustawy oraz sytuację firmy. Zmieniając status z czynnego podatnika na zwolnionego dochodzi również do zmiany przeznaczenia zakupionych uprzednio towarów handlowych i środków trwałych. W tej sytuacji towary te przestają być wykorzystywane do działalności opodatkowanej, a służą działalności zwolnionej. Tym samym trzeba odnieść się do art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług i rozważyć konieczność dokonania korekty odliczonego z tytułu zakupu tych towarów podatku.

Ustawodawca rozgranicza przedmiot i wartość towaru lub usługi, dla których mamy dokonać korekty podatku. Wskazane w pytaniu  komputery należy rozpatrywać jako środki trwałe o wartości do 15.000 zł. Stąd w myśl art. 91 ust. 7c  uznać należy, że jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje- korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.