Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym a obowiązek korekty VAT

Artykuły | 4 stycznia 2022 | NR 121
0 892

Spółka handlowa od września 2018 roku wynajmowała biuro w centrum miasta. W grudniu 2018 Spółka dokonała ulepszeń o wartości około 100.000 zł, zakwalifikowanych jako inwestycja w obcym środku trwałym i w całości odliczyła VAT od wydatków na inwestycję. W 2021 roku, ze względu na pandemię, Spółka skierowała część pracowników do pracy zdalnej i postanowiła zmienić biuro na mniejsze, więc wypowiedziała wynajmującemu umowę. Okres wypowiedzenia kończy się 31 grudnia 2021 r. Spółka pozostawi nieodpłatnie w starym biurze poczynione nakłady oraz dokona likwidacji inwestycji w obcym środku trwałym. Czy takie nieodpłatne pozostawienie nakładów podlega opodatkowaniu VAT? Czy Spółka ma obowiązek dokonania korekty VAT odliczonego z tytułu zakupów na cele tej inwestycji?

ODPOWIEDŹ
W opisanej w pytaniu sytuacji nie ma konieczności opodatkowania VAT nieodpłatnego pozostawienia nakładów w starym biurze. Wyroki sądów administracyjnych wskazują na konieczność dokonania częściowej korekty odliczonego podatku.

UZASADNIENIE
W praktyce gospodarczej występują sytuacje, kiedy najemca ponosi koszty ulepszenia najmowanego lokalu, a po zakończeniu tej umowy uzgadnia z wynajmującym, że ten nie będzie domagał się przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego, ale też wynajmujący nie otrzyma wynagrodzenia za poczynione ulepszenia. W związku z tym, że w takiej sytuacji wynajmujący pozostawia coś najemcy nieodpłatnie, pojawia się pytanie czy takie nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu VAT. W celu odpowiedzi na to pytanie należy zastanowić się z jakiego rodzaju świadczeniem mamy tu do czynienia.
Zgodnie z art.5 ust.1 w powiązaniu z art.7 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega nieodpłatna dostawa towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, jeżeli przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku, w całości lub w części. Jednakże w opisanej sytuacji trudno jest mówić o dostawie towarów, bo w myśl art.7 ust.1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W opisanej przez Państwa sytuacji, jak rozumiem, pozostawione nakłady są nierozerwalnie związane z nieruchomością, która jest już własnością wynajmującego, a zatem Państwa spółka nie może mu przekazać prawa do dysponowania nieruchomością jak właściciel, bo to prawo już należy do wynajmującego. Pozostawienie nakładów należy zatem rozpatrywać w kategorii nieodpłatnego świadczenia usług.
Zgodnie z art.5 ust.1 w powiązaniu z art.8 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika(…) jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Należy zatem zauważyć, że nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT jedynie w sytuacji, kiedy jest dokonywane na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą podatnika. W wyroku z dnia 22 stycznia 2010 r. o sygnaturze I SA/Lu 660/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że „zwrot przez podatnika lokalu wynajmującemu, po ustaniu najmu, bez obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego w zakresie wykonanych przez podatnika w lokalach na własny koszt robót adaptacyjnych, modernizacyjnych dla celów wyłącznie przedsiębiorstwa podatnika, w zakresie tych robót nie stanowi nieodpłatnego świadczenia usługi na rzecz wynajmującego w rozumieniu art. 8 ust. 2 u.p.t.u.”. W tej sytuacji bowiem, zdaniem Sądu „podatnik kiedy wykonuje na własny koszt roboty adaptacyjne, modernizacyjne w lokalach wynajmujących, w trakcie trwania umów najmu, wyłącznie dla celów przedsiębiorstwa podatnika, nie wykonuje tych robót na rzecz wynajmujących i w tym zakresie nie świadczy nieodpłatnych usług na rzecz wynajmujących w rozumieniu  art. 8 ust. 2  ustawy VAT. W następstwie w zakresie tych robót podatnik nie świadczy wynajmującym nieodpłatnych usług w rozumieniu  art.8 ust. 2  ustawy VAT kiedy po ustaniu umów najmu dokonuje zwrotu wynajmującym lokali użytkowych i decyduje ze względów ekonomicznych, że nie będzie przywracać stanu poprzedniego, pozostawia w lokalach nakłady adaptacyjne, modernizacyjne.” Zdaniem Redakcji, z tą tezą należy się zgodzić i w zaistniałej sytuacji nie dochodzi do nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu VAT.
Jeżeli chodzi o kwestię konieczności korekty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.