Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY / SPRZEDAŻ

2 lipca 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

Nieodpłatne przekazanie a prawo do odliczenia VAT

0 1286

1. Przypadek - kupujemy materiały, do nieodpłatnego rozdania podczas akcji edukacyjnej, VAT nie odliczamy bo nie możemy odliczyć, czy od przekazania nie będzie potrzeby wystawienia dowodu wewnętrznego na VAT (nie mieści się w ramach małego prezentu)? Nie odliczamy i nie naliczamy?
2. Przypadek - tak samo kupujemy materiały, do nieodpłatnego rozdania podczas akcji edukacyjnej, ale zakup refakturujemy na inną jednostkę, więc VAT odliczamy, i tu chyba będzie VAT należny i dowód wewnętrzny?

ODPOWIEDŹ
Można odliczyć podatek naliczony wyłącznie z faktur zakupu towarów, które będą związane z czynnościami opodatkowanymi, np. odsprzedażą towarów. Kupując towary, które następnie będą przekazane nieodpłatnie na potrzeby osobiste lub w formie darowizny, podatnikowi nie przysługuje odliczenie podatku VAT.

UZASADNIENIE
Podstawowa zasada dająca podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że prawo to przysługuje podatnikom w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.
Przepis ten wskazuje, że w chwili nabycia towarów i usług podatnik zobowiązany jest ocenić, czy nabywane towary i usługi są związane z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowaną w sposób bezpośredni lub pośredni.

Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Aby uznać nieodpłatne przekazanie towarów jako dostawę towarów warunkiem jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części z tytułu ich nabycia. Natomiast na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy – przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

W opisanych przypadkach materiały będą służyły nieodpłatnemu przekazaniu, więc w momencie zakupu Czytelnik wie, że nie będą one służyły czynnościom opodatkowanym. Tak więc ich...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.