Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka zajmuje się tworzeniem programów komputerowych. Programy komputerowe są umieszczane na platformie, gdzie Klienci kupują licencję do niego. W celu zachęcenia do kupowania licencji podatnik postanowił rozłożyć płatność na dwie raty. Pierwsza rata płatna do 31 stycznia 2021 roku a druga do 30 czerwca 2021 r. Klient może korzystać natomiast z programu już od 1 stycznia 2021 r. Kiedy w takim przypadku powstaje obowiązek podatkowy i jak podatnik winien wystawić fakturę ją dokumentującą?

Odpowiedź
W tym przypadku obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT tj. w dniu wykonania usługi. Podatnik winien wystawić fakturę nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Uzasadnienie
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Powyższa regulacje znajduje zastosowanie także do usług niematerialnych. Tym samym obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi, jeśli podatnik otrzyma wcześniej wpłatę obowiązek powstaje w momencie dokonania tej wpłaty. 
Czyli niezależnie od daty wystawienia faktury, momentu jej otrzymania przez nabywcę oraz określonego w niej terminu płatności, usługa winna być rozliczona w dacie jej wykonania. W  przypadku usług udzielania licencji, ukształtowało się stanowisko, zgodnie z którym pod pojęciem wykonania takiej usługi należy rozumieć oddanie określonych praw do dyspozycji odbiorcy z prawem ich wykorzystywania (potwierdza to wyrok NSA z 05.09.2017 r. sygn akt I FSK 2319/15). W wyroku Sąd wskazał, że w przypadku gdy usługa polega na udzieleniu i wdrożeniu licencji, a po wykonaniu prac konfiguracyjnych usługodawca nie dokonuje już dodatkowych czynności związanych z licencją, to mamy do czynienia z usługą jednorazową, a nie usługą ciągłą dla...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.