Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Od początku 2020 roku Spółka pośredniczy w sprzedaży usług hotelowych – najpierw kupuje te usługi (widnieje jako nabywca na fakturze), a następnie sprzedaje na rzecz podmiotów trzecich. W związku ze zmianą przepisów, od początku 2021 roku od otrzymanych faktur odliczamy VAT, ale zastanawiamy się, czy możemy też odliczyć VAT za rok 2020?

ODPOWIEDŹ
Tak, Spółka może odliczyć VAT z otrzymanych w 2020 roku faktur za zakup usług hotelowych, które podlegały następnie sprzedaży, w drodze korekty deklaracji za odpowiednie okresy 2020 roku.

UZASADNIENIE
Art.88 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 roku zabraniał odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług hotelowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Przepis ten został częściowo zakwestionowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS), który w wyroku z 2 maja 2019 roku o sygnaturze C-225/18 uznał go za niezgodny z prawem wspólnotowym w zakresie, w jakim pozbawia on podatników świadczących usługi turystyki prawa do odliczenia VAT naliczonego od nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, które są potem refakturowane na rzecz innych podatników w ramach świadczenia usług turystyki. 
Istotą niezgodności omawianego przepisu z prawem wspólnotowym było naruszenie klauzuli „standstill”, czyli klauzuli umożliwiającej państwom członkowskim Unii Europejskiej utrzymanie w mocy krajowych wyłączeń prawa do odliczenia VAT, które miały zastosowanie przed dniem ich przystąpienia do Wspólnoty, ale nie pozwalającej na rozszerzanie tych ograniczeń. ETS zauważył, że w dniu przystąpienia Polski do Unii  art. 88 ust. 1 pkt 4  ustawy o VAT wyłączał prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem m.in. nabycia usług tego rodzaju, wymienionych w tym przepisie w lit. a), czyli usług wykorzystanych na późniejszym etapie przez podatników świadczących usługi turystyki. Z dniem 1 grudnia 2008 roku przepis ten jednak został zmieniony w taki sposób, że rozszerzył zakres sytuacji wyłączających prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, włączając w zakres tego wyłączenia VAT naliczony od nabycia takich usług przez podatników świadczących na późniejszym etapie usługi turystyki. 
W związku z cytowanym powyżej wyrokiem ETS przepis art.88 ust.1 pkt 4 został zmieniony i od 1 stycznia 2021 pozwala on na odliczenie podatku naliczonego z tytułu usług noclegowych nabywanych w celu ich odsprzedaży. Zatem, jak wspomnieli Państwo w pytaniu, od 1 stycznia 2021 roku bezsprzecznie macie już prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie usług hotelowych nabytych w celu ich odsprzedaży, gdyż prawo to wynika wprost z przepisów. Jednakże powstaje pytanie czy można zastosować to prawo do faktur, które zostały wystawione wcześniej, skoro przepis zabraniający odliczenia był niezgodny z prawem wspólnotowym? 
W przeszłości organa podatkowe odmawiały prawa do odliczenia podatku w takiej sytuacji, twierdząc, że usług hotelowych nie można utożsamiać z usługami turystyki, o których była mowa w art.88 ust.1 pkt 4 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym przed 1 grudnia 2008 roku. Zatem wyłączenie prawa do odliczenia podatku w stosunku do usług hotelowych, które są następnie odsprzedawane samoistnie, a nie jako składowa usług turystycznych, nie narusza tak naprawdę klauzuli standstill i prawa wspólnotowego.
Ze stanowiskiem tym nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.