Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Duża spółka produkcyjna, dokonująca sprzedaży w całości opodatkowanej VAT, zamierza zainwestować w przedszkole dla dzieci swoich pracowników. W tym celu zaadaptowany zostanie jeden z budynków należących do spółki, zakupione odpowiednie wyposażenie, a do opieki nad dziećmi oraz administrowania przedszkolem ma zostać zatrudniona zewnętrzna firma profesjonalnie wykonująca tego rodzaju usługi. Pracownicy nie będą ponosili kosztów opieki nad dziećmi, a działalność przedszkola częściowo ma być finansowana ze środków obrotowych spółki, a częściowo ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Prowadząc przedszkole, spółka chce zachęcić nowych pracowników do podejmowania pracy, zapewnić sobie lojalność obecnie zatrudnionych i zmniejszyć rotację kadr, a także wzmocnić swój wizerunek jako atrakcyjnego pracodawcy, który dba o pracowników. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na przedszkole?

Odpowiedź

Nie, w świetle orzeczeń sądów administracyjnych spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z prowadzeniem przedszkola.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Analizując prawo spółki do odliczenia podatku z tytułu zakupu towarów i usług związanych z prowadzeniem przedszkola dla dzieci pracowników, należy się zatem zastanowić, czy zakupy te można uznać za związane ze sprzedażą spółki opodatkowaną VAT. Ja osobiście rozumiem argumenty spółki, że wydatki te mają służyć pozyskaniu lub utrzymaniu pracowników, a zatem w sposób pośredni są związane z podstawową jej działalnością, opodatkowaną VAT, ale sądy administracyjne prezentują odmienne stanowisko.
Przede wszystkim istnieje już ugruntowana linia orzecznicza, zgodnie z którą działania wykonywane przez podmiot zobowiązany do administrowania ZFŚS są działaniami technicznymi o charakterze nieodpłatnym, które pozostają całkowicie poza jego działalnością gospodarczą. Tak orzekł np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 2 września 2018 r. (sygn. akt: I FSK 1076/07) czy Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 7 maja 2010 r. (sygn. akt: I SA/Wr 186/10). 

Pamiętaj!
Jeżeli zatem, dokonując zakupów finansowanych z ZFŚS, przedsiębiorca nie występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, nie spełnia warunku uprawniającego do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów. 

Stanowisko to potwierdza np. interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi o sygnaturze IPTPP2/443-382/11-4/AW z dnia 28 października 2011 r.

Jeżeli chodzi o część zakupów finansowaną ze środków obrotowych spółki, to tutaj również sądy administracyjne prezen...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.