Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

10 czerwca 2019

NR 90 (Czerwiec 2019)

Opodatkowanie krótkoterminowego najmu lokalu mieszkalnego podnajmowanego osobom trzecim

0 1265

Prowadzę działalność gospodarczą. Posiadam też prywatny majątek - lokale użytkowe, które wynajmuję prywatnie i płacę podatek ryczałtowy 8,5%. Obecnie planuję wynająć mieszkanie. Wynajmę na dłuższy czas administratorowi, który będzie  wynajmował na zasadzie krótkoterminowych najmów. Dostanę rozliczenie uwzględniające prowizję, sprzątanie itp, fakturę wystawię administratorowi na pozostałą kwotę, która wpłynie na  moje konto. Czy VAT rozliczam jako zw - wynajem mieszkalny?

Odpowiedź 

Świadczone przez Czytelnika usługi, podlegają opodatkowaniu VAT według preferencyjnej stawki 8%. Obowiązek podatkowy od przedmiotowych usług, powstaje na zasadach szczególnych, tj. z chwilą wystawienia faktury, którą należy wystawić nie później iż z upływem terminu płatności.

Uzasadnienie

W myśl art. 43 ust 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Celem innym niż mieszkaniowy jest np. cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym. Takie cele realizowane są m.in. przez hotele, pensjonaty, pokoje do wynajęcia dla turystów bądź biznesmenów. Cel mieszkaniowy nie jest natomiast związany z chwilowym pobytem, ale z zamieszkaniem, więc stałym interesem życiowym osoby będącej najemcą lokalu mieszkalnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2017 r., nr 3063-ILPP2-2.4512.5.2017.1.JK wyjaśnił, że „(...) Podatnik podatku VAT będzie mógł (...) skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (...) jeśli umowa najmu w swojej treści zawiera między innymi postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona lokalu mieszkalnego i lokal ten może być wykorzystany przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych. Powyższe dotyczy zarówno umów najmu zawieranych pomiędzy wynajmującym a najemcą, jak również umów zawieranych z podmiotem trzecim, tj. w relacji wynajmujący – najemca – podnajemca.(...)”

Zgodnie z art. 43 ust. 20 ustawy o VAT zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 36 nie stosuje się  do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, czyli do usług związanych z zakwaterowaniem klasyfikowanych w dziale 55 PKWiU, w tym do usług krótkotrwałego zakwaterowania.

Usługi związane z zakwaterowaniem sklasyfikowane zostały pod kodem PKD 55.20.Z. Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym. Obiekty tu sklasyfikowane zapewniają zakwaterowanie w umeblowanych pokojach, apartamentach z usługami codziennego sprzątania, słania łóżek oraz szeroki zakres usług dodatkowych takich jak: usługi podawania posiłków i napojów, usługi parkingowe, usługi pralni, udostępnianie basenów kąpielowych, pomieszczeń do ćwiczeń gimnastycznych czy urządzeń rekreacyjnych oraz udostępnianie sal konferencyjnych.

Podklasa ta nie obejmuje natomiast zapewnienia zakwaterowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach, włączając umeblowane, w celu dłuższego pobytu, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym, sklasyfikowanego w odpo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.