Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 października 2015

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przy odwrotnym obciążeniu

0 812

Sprzedałem makulaturę firmie, bez VAT, stosując mechanizm odwrotnego obciążenia, jednak pomyliłem się w cenie i muszę wystawić teraz fakturę korygującą na minus. Czy muszę mieć potwierdzenie odbioru tej korekty, żeby zmniejszyć wartość sprzedaży?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie musi Pan mieć potwierdzenia odbioru faktury korygującej w sytuacji, gdy na fakturze pierwotnej nie występował podatek należny.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.29a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Zgodnie natomiast z treścią art.29a ust.10 pkt 1 ustawy podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.

W opisanej w pytaniu sytuacji sprzedał Pan makulaturę firmie (jak rozumiem czynnemu podatnikowi VAT) i na fakturze wykazał Pan cenę wyższą niż umówiona z klientem, a następnie obniżył tę cenę, poprzez wystawienie faktury korygującej. Wystawiając fakturę korygującą i ujmując ją w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług podatnicy muszą mieć na uwadze treść art.29a ust.13 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygujące...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.