Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik planuje rozpoczęcie działalności poprzez stworzenie bloga lifestylowego, który zawierał będzie wpisy dotyczące różnego rodzaju treści. Celem bloga jest przyciągnięcie uwagi jak najszerszej grupy odbiorców. Blog ma dotyczyć szeroko rozumianej tematyki „lifestylowej” - czyli mody, podróży, tematyki kulinarnej, motoryzacji, sportów. Podatnik zarejestruje się jako czynny podatnik podatku VAT. Działalność będzie polegała na zamieszczaniu reklam na stronie internetowej, pozyskiwaniu reklamodawców, Czy będzie miał prawo do odliczenia VAT z faktur zakupu towarów bądź usług dokumentujących wydatki poniesione w związku z przygotowywaniem artykułów na bloga? Jakie zakupy nie będą podlegały odliczeniu?

Odpowiedź

Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu dokumentujących wydatki na przygotowanie artykułów na bloga. Zakupy te bowiem mają na celu sprzedaż reklam. Powyższa sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT co oznacza, że zakupy spełniają wymogi określone w art. 86 ustawy o VAT. Dokonując zakupów podatnik musi zwrócić uwagę na wyłączenia z art. 88 ustawy o VAT (katalog negatywny towarów i usług od których nie przysługuje odliczenie podatku od towarów i usług).

Uzasadnienie

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Z przepisów wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością, przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaży. Czyli zakupy bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez podatnika. Związek pośredni wystąpi wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami.
Należy jednak pamiętać, iż aby taki pośredni związek z działalnością istniał musi istnieć związek przyczynowo skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Czyli o pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika mamy do czynienia wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika, np. poprzez odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjono...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.