Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

1 lutego 2016

Rozliczenie podatkowe najmu pokoju w domku jednorodzinnym

0 844

W domu jednorodzinnym zamierzam wynająć pokój spółce z o.o., w której jestem udziałowcem. Nie osiągnę obrotu 150.000 zł za rok z tego wynajmu. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z VAT jako osoba fizyczna? Czy mogę skorzystać z rozliczania podatku od tego najmu 2 razy do roku i rozliczać podatek na PIT-28? W jaki sposób rozwiązać prowadzenie biura poza siedzibą spółki? Czy w przypadku sprzedaży domu będę musiała zapłacić VAT jeżeli prowadzę działalność w jego niewielkiej części? 

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku rozpoczęcia w trakcie roku najmu pokoju w domku jednorodzinnym na cele inne niż mieszkalne czytelnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia, pod warunkiem, że przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do długości okresu prowadzonej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Ewentualna sprzedaż domu jednorodzinnego nie będzie rodzić konsekwencji w zakresie opodatkowania podatkiem VAT, bowiem jednorazowej czynności sprzedaży nieruchomości nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Wynajmując pokój dla spółki z ograniczoną działalnością czytelnik będzie mógł skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania. Jeśli jednak osiąga co miesiąc przychody z tytułu najmu pokoju w domku jednorodzinnym nie może „skorzystać z rozliczania podatku od tego najmu 2 razy do roku” chyba, że zawarta umowa stanowi o płatności czynszu raz na pół roku.

UZASADNIENIE

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej updof) ustawodawca wskazał, iż źródłami przychodów są między innymi:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza;

  • jak również najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Przy czym zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy za przychody z działalności gospodarczej uznaje się przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Zatem w przypadku gdy najem pokoju w domku jednorodzinnym nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie stanowi działalności gospodarczej, najem będzie odrębnym od działalności źródłem przychodów. W tej sytuacji decyzja o wyborze formy opodatkowania dochodu (przychodu) z tytułu umowy najmu spoczywa na podatniku. Ustawodawca bowiem wprowadził wybór sposobu opodatkowania: mogą to być zarówno zasady ogólne jak i opodatkowanie zryczałtowane – przy zastosowaniu podatku wynoszącego 8,5% przychodów. Zatem czytelnik, wynajmując pokój w domku rodzinnym na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mógł skorzystać z formy opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego i bez znaczenia jest na rzecz kogo czytelnik dokonuje wynajmu.

Aby skutecznie dokonać wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czytelnik będzie zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym w ustawowym terminie pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Osoba rozpoczynająca osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Co do zasady opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.