Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polski podatnik zakupił usługę transportowo-spedycyjną od kontrahenta z Ukrainy. Ukraiński kontrahent wystawił fakturę oraz dokument CMR, towar był przetransportowany z Polski do Ukrainy. Z jaką stawką VAT zaksięgować taką operację oraz w jakiej pozycji deklaracji VAT7 ją wykazać?
Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów:                     

  1. przez przewoźnika lub spedytora są: list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;
  2. importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celno-skarbowy, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.
  3. przez eksportera - dowód wywozu towarów.

Mamy tylko invoice i dokument CMR, dlatego zastosowaliśmy stawkę 23%, ponieważ nie zostały spełnione wszystkie warunki (nie mamy dokumentów z p. 2,3). JPK_V7 wykazaliśmy w części ewidencyjnej w zakresie podatku należnego w polu K_27 wysokość podstawy opodatkowania wynikająca 
z importu usług oraz w polu K_28 wysokość podatku należnego z tytułu tej transakcji i odpowiednio w części deklaracyjnej w polach P_27 i P_28, oraz w zakresie podatku naliczonego w polach K_42, K_43, w części deklaracyjnej P_40, P_41.
Czy prawidłowo to zostało wykazane?

Odpowiedź
Podatnik nie spełnił warunków, dla zastosowania stawki preferencyjnej przy imporcie usługi transportu międzynarodowego, określonych w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT.
                       
Uzasadnienie
Polski podatnik dokonujący nabycia usługi od kontrahenta zagranicznego zobowiązany może być do rozliczenia tzw importu usług. Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Import usług dotyczy tych usług, które podlegają opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z  art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, za miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika uznaje się miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę. 
W opisanej w pytaniu sytuacji usługę transportową na rzecz polskiego podatnika wykonał kontrahent z Ukrainy, nieposiadający (jak zakładam) w Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca jej prowadzenia, zatem obowiązek rozliczenia VAT przechodzi na nabywcę usługi, który powinien rozliczyć z tego tytułu import usług.
Usługa transportowa, o której mowa w pytaniu, jest usługą transportu międzynarodowego w rozumieniu ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy przez usługi transportu międzynarodowego, o ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.