Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski

Artykuły | 27 stycznia 2021 | NR 110
0 930

Przedmiotem działalności spółki jest handel telefonami i komputerami. Działalność będzie realizowana za pośrednictwem platformy internetowej. Platforma elektroniczna obsługiwana przez Spółkę będzie działać w oparciu o tak zwaną chmurę obliczeniową, udostępnianą przez podmioty trzecie na podstawie odrębnych umów. W związku z tym ustalenie serwera, przy pomocy którego platforma elektroniczna będzie działać, będzie w praktyce niemożliwe. E-platforma będzie obsługiwana i prowadzona przez spółkę z Luksemburga. Podatnik będzie dokonywał krajowych nabyć towarów, krajowych dostaw towarów, wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, eksportu towarów z terytorium Polski, w związku z tym podatnik będzie zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny. Podatnik będzie korzystał z magazynu innej firmy z grupy. Firma poza udostępnieniem magazynu będzie zajmowała się logistyką (wysyłka, przepakowanie itp.). Towary znajdujące się w magazynie pozostają własnością firmy z Luksemburga. Czy w związku tym Spółka będzie posiadać stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski?

Odpowiedź

W tym przypadku podatnik nie ma siedziby w Polsce. Podatnik nie posiada odpowiedniej struktury w zakresie zaplecza personalnego i technicznego koniecznej do prowadzenia działalności gospodarczej i umożliwiającej odbiór i wykorzystywanie usług do własnych potrzeb tego stałego miejsca. Podatnik wykorzystuje bowiem infrastrukturę innego podmiotu z grupy. 

Uzasadnienie

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlega w szczególności odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Natomiast stosownie do art. 28b ust. 2, w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Z kolei, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, jest miejsce położenia nieruchomości.
Szczególne miejsce świadczenia, o którym mowa w art. 28e ustawy o VAT (usługi związane z nieruchomością) dotyczy jedynie usług, które ściśle odnoszą się do nieruchomości. W konsekwencji, usługą związaną z nieruchomościami nie będzie każda dowolna usługa wykazująca chociażby najmniejszy związek z daną nieruchomością, lecz jedynie usługa, która odnosi się do nieruchomości i wykazuje bezpośredni z nią związek. Konieczne jest, aby przedmiotem świadczenia usług była sama nieruchomość. Innymi słowy norma art. 28e ma zastosowanie, gdy nieruchomość sama stanowi przedmiot świadczenia.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy uznać, że w przypadku świadczenia wymienionych w przykładzie usług magazynowo-logistycznych, ich istotą jest przechowywanie, pakowanie i wysyłka towarów, nie zaś udzielenie uprawnień do użytkowania nieruchomości w jakimkolwiek zakresie. W tym stanie rzeczy należy uznać, że usługa wykonana przez podmiot z grupy nie jest usługą związaną z nieruchomościami.
Tym samym w tym przypadku należy rozpatrzyć jedynie kryteria wynikające z art. 28b ustawy o VAT. 
Aby móc to ustalić musimy przeanalizować, czy zakres podejmowanych przez nabywcę działań na terytorium Polski uzasadnia powstanie stałego miejsca prowadzenia działalności mogącego być beneficjentem usług świadczonych przez kontrahenta.
Przez stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej należy rozumieć takie miejsce, które nie jest miejscem siedziby działalności gospodarczej podatnika, przy czym charakteryzuje się ono wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić podatnikowi odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub umożliwić mu świadczenie określonych usług, które wykonuje (art. 11 Roz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.