Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę działalność gospodarczą KPiR + VAT-7 miesięczny. W ramach działalności gospodarczej sprzedaję materiały z własnym nadrukiem. Sprzedaję materiały (towar) do Wielkiej Brytanii. Sprzedaż jest prowadzona internetowo i towar jest wysyłany do Anglii poprzez firmy kurierskie. Jakie powinny być spełnione warunki dla zastosowania w tym przypadku stawki „0”? Jeśli nie posiada dokumentacji celnej – czy może zastosować stawkę „0” w momencie wysyłki towaru?

Odpowiedź 

Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, przez eksport towarów rozumie się  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a)    dostawcę lub na jego rzecz, lub
b)    nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z  wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych
- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w  przepisach celnych.
Ustawodawca, definiując pojęcie eksportu towarów, dokonał rozróżnienia sytuacji, w zależności od tego czy będący przedmiotem eksportu towar jest wywożony przez dostawcę lub na jego rzecz, albo czy jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski lub na jego rzecz. Sytuacja, kiedy eksporter lub podmiot przez niego upoważniony sam dokonuje wywozu towarów z Polski poza terytorium UE i na niego wystawione są dokumenty eksportowe jako zgłaszającego towar do odprawy celnej – stanowi, tzw. eksport bezpośredni. Eksport pośredni natomiast ma miejsce wówczas, gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, w wykonaniu dostawy towarów, jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski lub na jego rzecz. 
W opisanym w pytaniu przypadku to Podatnik sprzedaje towar podmiotowi spoza UE. A zatem należy stwierdzić, iż wywóz towarów następuje w wykonaniu tej sprzedaży, a wywozu tego towaru na zlecenie Podatnika dokonuje firma kurierska, która powinna otrzymać podczas odprawy celnej odpowiednie dokumenty potwierdzające wywóz towarów.
Zgodnie z art. 41 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.