Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stawka VAT przy sprzedaży działek przez komornika w drodze egzekucji

Artykuły | 26 sierpnia 2021 | NR 117
0 766

Komornik dokonuje egzekucji działek będących własnością dłużnika. Z informacji jakie posiada komornik wynika, iż działki zostały nabyte przez małżonków aktem notarialnym i były użytkowane w prowadzonej działalności gospodarczej. Działki nie są zabudowane, a podatnik kupując je nie odliczył podatku VAT. Powyższe działki są w planie przestrzennym przeznaczone pod budownictwo przemysłowe, druga z działek jest w części przeznaczona pod drogę (dla pozostałej części brak planu). Czy komornik może dokonując sprzedaży tych działek zastosować stawkę zw. Jakie dokumenty są niezbędne aby móc uniknąć opodatkowania podatkiem VAT?

Odpowiedź
W analizowanej sprawie obie działki winny być opodatkowane podatkiem VAT. Pierwsza  z nich, ponieważ zgodnie z planem zagospodarowania są to tereny budowlane. W przypadku drugiej z działek na podstawie posiadanych informacji trudno jednoznacznie ustalić, czy może ona korzystać ze zwolnienia. Tym samym komornik zgodnie z art. 43 ust. 21 ustawy o VAT powinien ją opodatkować VAT. 

Uzasadnienie
Na wstępie przypomnijmy, iż zgodnie z art. 18 ustawy o VAT organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji  oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Czyli w przypadku komornika należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Tym samym prowadzona przez komornika sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku. W naszym przypadku istotne jest więc ustalenie, czy sprzedaż działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. 

W myśl art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. 

Z powyższego przepisu wynika, że zwolnienie przysługuje do dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlany. Zatem ze zwolnien...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.