Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Udostępnienie pracownikom nieodpłatnych owoców i napojów w biurze

Artykuły | 1 lutego 2022 | NR 122
0 619

Spółka prowadząca działalność opodatkowaną VAT wprowadziła tzw. zdrowe czwartki - raz w tygodniu pracownikom udostępniane są darmowe owoce oraz jogurty. Są one wykładane w kuchni i pracownicy dowolnie mogą się nimi częstować. Czy to udostępnienie podlega opodatkowaniu VAT? Co z darmową kawą i herbatą dla pracowników?

ODPOWIEDŹ
Spółka nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu owoców i jogurtów, więc nie musi ich udostępnienia opodatkowywać VAT. Ma natomiast prawo do odliczenia podatku związanego z zakupem kawy i herbaty. Tego udostępnienia również nie musi opodatkowywać.

UZASADNIENIE
W art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zawarta została podstawowa zasada pozwalająca na odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług - podatek można odliczyć w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP3/4512-1-246/15-4/AW z 29 lutego 2016r. organ podatkowy uznał, że, pomimo tego, że darmowe owoce nabywane są w ramach działalności gospodarczej, która co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, nie można powiedzieć, że są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Organ podatkowy przedstawił przy tym następującą argumentację: „(...) dokonywane przez Wnioskodawcę zakupy owoców i warzyw już w momencie nabycia będą przeznaczone do wykorzystania przez pracowników. Wobec tego cel ich zużycia jest więc od razu znany. (…) W odniesieniu do przekazywanych owoców i warzyw pracownikom w czasie godzin pracy, tj. w sytuacji gdy pracownik sam decyduje, czy i kiedy się nimi poczęstuje, brak jest argumentów przemawiających za odliczeniem podatku, gdyż nie wiąże się to z prowadzoną przez podatnika działalnością.” 
W swojej argumentacji organ podatkowy powołał się również na pkt 57 wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2008, sygn. C-371/07, w którym ETS wypowiedział się następująco: „Poza sporem jest, że zwykle do pracownika należy wybór rodzaju, dokładnego czasu lub miejsca spożywania posiłku. Pracodawca w tym zakresie nie interweniuje, ponieważ obowiązkiem pracownika jest jedynie powrót do miejsca pracy o odpowiedniej porze i wykonywanie swoich zwykłych zajęć. Zatem, jak podniosła Komisja podczas rozprawy, wydawanie posiłków pracownikom ma co do zasady na celu zaspokojenie potrzeb prywatnych i należy do sfery wyboru pracownika, w której pracodawca nie interweniuje. Wynika z tego, że w zwykłych okolicznościach świadczenie usług polegających na nieodpłatnym wydawaniu posiłków pracownikom zaspokaja prywatne potrzeby tych ostatnich w rozumieniu  art. 6 ust. 2  szóstej dyrektywy.”
Podobne stanowisko w kwestii prawa do odliczenia podatku z tytułu owoców nieodpłatnie udostępnianych pracownikom wyraziły: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0114-KDIP4-3.4012.2.2021.2.IG z 2 kwietnia 2021r., Izba Skarbowa w Katowicach w wyroku nr IBPP1/443-877/14/ES z 4 grudnia 2014r., czy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który w wyroku o sygnaturze I SA/Kr 1370/15 z 8 grudnia 2015r. uznał, że: „W tym kontekście i przy takim rozumieniu prawa do odliczenia wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie sposób uznać, by przekazanie przez stronę skarżącą swoim pracownikom posiłku (owoców, a głównie jabłek) do spożywania w czasie bieżącej pracy, tj. w sytuacji, gdy pracownik sam decyduje, czy i kiedy skonsumuje pozostawione mu do dyspozycji artykuły spożywcze, skutkowało odliczeniem podatku, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy podatkowej. Dostarczenie takiego posiłku pracownikom nie wiąże się bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością. Wskazywane przez skarżącą spółkę argumenty sprowadzające się do twierdzenia, że zapewnienie pracownikom drobnego poczęstunku ma wpływ na ich wydajniejszą i lepszą pracę, po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.