Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT i mam dwie faktury sprzedażowe, które nie zostały zapłacone przez klienta. Faktury zostały wystawione w czerwcu 2019, termin płatności upłynął w lipcu 2019. Klient znajduje się w postępowaniu upadłościowym. Czy mogę skorzystać z ulgi na złe długi?

ODPOWIEDŹ
W opisanej sytuacji prawo do skorzystania z ulgi na złe długi nie jest jednoznaczne, jednak zdaniem Redakcji w odniesieniu do opisanych faktur ma Pan prawo do skorzystania z ulgi, w drodze korekty deklaracji za październik 2019 roku, pod warunkiem, że wynikająca z faktur wierzytelność nie została uregulowana ani zbyta w jakiejkolwiek formie.

UZASADNIENIE
Zgodnie z art.89a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art.89a ust.1a ustawy). W myśl art.89a ust.3 ustawy korekta, o której mowa powyżej, może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.
W opisanym przypadku rozważa Pan skorzystanie z ulgi na złe długi w odniesieniu do faktur, których termin płatności upłynął w lipcu 2019 roku. Zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami nieściągalność tych wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną po upływie 90 dniu od upływu terminu płatności, czyli najprawdopodobniej w październiku 2019 roku. Czytając powyższe przepisy możemy wyciągnąć wniosek, że w stosunku do wymienionych faktur może Pan skorzystać z ulgi na złe długi poprzez korektę deklaracji za październik 2019 roku (czyli za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną).
W tym miejscu należy jednak wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług zawiera dodatkowe warunki, których niespełnienie wyłącza możliwość skorzystania z ulgi na złe długi, dotyczące statusu wierzyciela i dłużnika oraz okresu przedawnienia prawa do korekty. Przepisy, które mają znaczenie w opisanym przez Pana przypadku zostały zmienione ustawą obowiązującą od października 2021 roku. Ustawa ta nie zawiera niestety przepisów przejściowych w tym zakresie, istnieją więc odmienne zdania na temat możliwości ich stosowania.
Przede wszystkim, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2021 roku ustawa wyłączała prawo do skorzystania z ulgi na złe długi w sytuacji, gdy dłużnik znajdował się trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji (art.89a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy w brzmieniu do 1.10.2021 roku). W wyroku o sygnaturze C-335/19 z dnia 15 października 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał jednak powyższy przepis za niezgodny z prawem wspólnotowym, wobec czego przepis został zmieniony. Istnieją wątpliwości czy podatnik korzystając z ulgi na złe długi powinien stosować przepisy obowiązujące w momencie dokonywania korekty czy też w okresie, za który składa korektę deklaracji. Jednakże skoro omawiany przepis został uznany za niezgodny z unijną Dyrektywą 2006/112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zdaniem...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.