Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY / ZAKUPY

18 czerwca 2019

NR 89 (Maj 2019)

Zakup drogą wysyłkową obuwia ze sklepu w Polsce z czeskim NIP

0 1091

Przedsiębiorca zakupił drogą wysyłkową buty robocze dla siebie. Sklep z siedzibą w Polsce, ale na fakturze widnieje czeski NIP (spółka zarejestrowana w Pradze). Jak to zaksięgować, jako WNT? Adres sprzedawcy na fakturze też czeski. Polski adres podany jest do zwrotów, wymiany i reklamacji.

ODPOWIEDŹ

Zakup towaru w sklepie na terytorium kraju nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, pomimo, że na fakturze widnieje sprzedawca z adresem czeskim. Zakup któremu nie towarzyszy przemieszczenie towarów pomiędzy dwoma różnymi państwami unijnymi powinien być rozliczony w ramach dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca (jeżeli zagraniczny dostawca nie jest zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług). 

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów natomiast, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce pod warunkiem, że:
1. nabywcą towarów jest:
     a. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
     b. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a 
    - z zastrzeżeniem   art. 10;
 2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Czytelnik zakupił drogą wysyłkową towar ze sklepu w Polsce. Na fakturze widnieje czeski NIP oraz adres sprzedawcy, natomiast polski adres podany jest do zwrotów, wymiany i reklamacji. 

Jak wynika z obowiązujących przepisów, aby dana czynność mogła być potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:

  • po pierwsze, podmiot z jednego państwa członkowskiego musi nabyć prawo do rozporządzania towarami jak właściciel; zatem na rzecz tego podmiotu musi być dokonana dostawa,
  • po drugie, w wyniku dokonanej dostawy towary są przemieszczane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo wysyłki, przy czym pozostaje bez znaczenia, kto faktycznie przewozi towar i na czyje zlecenie jest to czynione, gdyż towary w wyniku dokonanej dostawy mogą być wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Bez znaczenia jest również fakt, w którym kraju dostawca posiada swoją siedzibę.

Mając na uwadze przedstawiony w pytaniu opis sprawy należy uznać, że zakup butów roboczych nie może stanowić wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż w ramach tej dostawy nie nastąpiło przemieszczenie do Polski towarów z terytorium inn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.