Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zniszczenie paragonu fiskalnego dotyczącego transakcji dla której wystawiona została faktura elektroniczna

Artykuły | 28 września 2021 | NR 118
0 740

Spółka prowadzi głównie sprzedaż na rzecz osób fizycznych i posiada kasę fiskalną. Sprzedaż internetowa towarów realizowana przez Spółkę jest dokumentowana paragonem fiskalnym – paragon jest wystawiany i drukowany z kasy rejestrującej. W każdym przypadku paragon (informacje o paragonie), jak również pozostałe dokumenty i informacje dotyczące sprzedaży fiskalnej (raporty okresowe) będą przechowywane w pamięci kasy rejestrującej (kasa z elektronicznym zapisem kopii). Zgodnie z regulaminem sprzedaży, każdy z klientów Spółki wyraża żądanie wystawienia faktury VAT do paragonu fiskalnego i doręczenia mu tej faktury poprzez konto klienta (konto internetowe). Czyli do każdego paragonu jest wystawiana faktura. Faktury wystawione przez Spółkę i doręczone klientom będą przechowywane w formie elektronicznej (zapewniając autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność faktury elektronicznej) w podziale na okresy rozliczeniowe z każdorazową możliwością wydrukowania tych faktur na żądanie klienta czy organów skarbowych. W związku z tym Spółka planuje niszczenie paragonów (papierowych) do wyżej wymienionych faktur. Spółka uważa, iż kopie tych paragonów (oraz innych dokumentów fiskalnych) będą przechowywane w pamięci fiskalnej kasy rejestrującej. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Odpowiedź
W analizowanym przypadku postępowanie Spółki należy uznać za prawidłowe.  

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Paragon fiskalny stanowi dla nabywcy dowód dokonania zakupu, natomiast dla sprzedawcy dokonanie sprzedaży i potwierdzenie tożsamości towaru. W przypadku sprzedaży realizowanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i wystawienia faktury papierowej lub elektronicznej - podatnik ma obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz dokonania wydruku paragonu. 
W sytuacji wystawienia faktury w formie papierowej do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tą sprzedaż, (co stanowi odmienną regulację niż przypadek, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturą w formie elektronicznej). Obowiązek “dołączenia” niejako determinuje obowiązek przechowywania takiego paragonu w formie papierowej, na co wskazuje literalne brzmienie art. 106h ust. 3 ustawy o VAT. W takim przypadku istnieje konieczność pozostawienia wydrukowanego paragonu.
W naszym jednak przypadku każdy z klientów zgodnie z regulaminem wyraża zgodę na wystawienie faktury do paragonu i doręczenia mu tej faktury poprzez konto klienta. Konto jest kontem internetowym. Każda z faktur wystawionych przez Spółkę do paragonu fiskalnego posiada numer zamówienia i jest możliwość powiązania tej faktury z paragonem wystawionym przez Spółkę. Faktury wystawione przez Spółkę i doręczone klientom będą przechowywane w formie elektronicznej. W tym przypadku spółka zapewnia autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność faktur...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.