Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , WAŻNE TEMATY

1 września 2015

Zwolnienia od VAT w transakcjach dostaw towarów w obrocie krajowym

0 914

Przedsiębiorcy w obrocie krajowym mogą korzystać z licznych zwolnień od podatku od towarów i usług. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu z jakich zwolnień mogą korzystać przedsiębiorcy w transakcjach dotyczących dostaw w obrocie krajowym oraz jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z określonego zwolnienia. W kolejnym numerze zajmiemy się zwolnieniami od podatku w zakresie świadczenia usług w obrocie krajowym.

1. Istota i rodzaje zwolnienia od podatku od towarów i usług1.1. Istota zwolnienia od VAT

Ustawodawca w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług przewidział zwolnienia od tego podatku, co oznacza, iż zwolnienie przysługuje podatnikowi z mocy prawa. Zwolnienia w zakresie dostaw krajowych uregulowano w rozdziale 2 art. 43 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz w §3 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z 20.12.2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. W wyniku zastosowania zwolnienia podatkowego dana czynność nie podlega opodatkowaniu lub dany podatnik nie ma obowiązku rozliczania VAT, pomimo że mieści się w zakresie opodatkowania VAT. Przepisy unijne rozróżniają dwa rodzaje zwolnienia:

  • zwolnienie z prawem do odliczenia, które w ustawie o VAT jest określone jako stawka 0%,

  • zwolnienie bez prawa do odliczenia, które zgodnie z ustawą o VAT jest określone jako zwolnienie.

WAŻNE: Zwolnienie podatkowe skutkuje brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, które zostały wykorzystane do wykonywania czynności zwolnionych.

1.2. Rodzaje zwolnienia od VAT

Od podatku zwolnione są pewne czynności, niezależnie od tego, jaki podmiot je wykonuje (np. dostawa złota dla NBP, dostawa znaczków pocztowych). Od podatku zwolnione są również określone czynności wówczas, gdy są one wykonywane przez konkretne podmioty.

2. Zwolnienia od VAT2.1. Dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT).

Celem tej regulacji jest uniknięcie podwójnego opodatkowania, bowiem podatnik, który poniósł ciężar podatku przy nabyciu towarów bez prawa do odliczenia musiałby obciążyć podatkiem te towary również przy ich sprzedaży. Należy pamiętać, iż do zastosowania zwolnienia obydwa warunki nadające podatnikowi prawo do zwolnienia transakcji z VAT muszą być spełnione jednocześnie.

Przykład 1Firma „A” w kwietniu 2009 roku zakupiła maszynę produkcyjną i przy zakupie nie odliczyła VAT. „A” prowadzi sprzedaż wyłącznie opodatkowaną. We wrześniu 2015 roku „A” sprzedaje maszynę. Nie zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie do planowanej sprzedaży zwolnienia od podatku, ponieważ maszyna nie była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Zatem przy sprzedaży maszyny A” będzie musiała naliczyć i odprowadzić podatek od towarów i usług.

Przykład 2Firma „B” dokonuje tzw. sprzedaży mieszanej. W 2010 roku zakupiła urządzenie na podstawie umowy kupna-sprzedaży wykorzystywane jedynie w ramach działalności zwolnionej z VAT. „B” może zastosować zwolnienie VAT dla tej transakcji, nie dokonał on bowiem odliczenia podatku VAT, gdyż nie przysługiwało mu takie prawo. Dodatkowo, sprzedawany składnik majątku był wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności zwolnionej.

2.2. Dostawa gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych posiłków nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.43 ust.1 pkt 2a ustawy o VAT).2.3. Dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego (art.43 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT).

Zatem świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W omawianym przypadku rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust.1 i 2. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku, po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia można ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust.1 pkt 3. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia (art.43 ust.3 i ust.5 ustawy o VAT).

Przykład 3Rolnik ryczałtowy zwolniony od VAT zamierza sprzedać tzw. kwotę mleczną. Sprzedaż kwoty mlecznej stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, bowiem tylko dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego podlega zwolnieniu od VAT.

2.4. Dostawa za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, ważnych w obrocie pocztowym na terytorium kraju i innych znaczków tego typu (art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).2.5. Dostawa ludzkich organów i mleka kobiecego (art.43 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).2.6. Dostawa krwi, osocza w pełnym składzie, komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami (art.43 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT).2.7. Transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną (art.43 ust.1 pkt 7ustawy o VAT).

Należy przy tym pamiętać, iż zwolnienie to nie ma zastosowania do usług doradztwa (art.43 ust.15 ustawy o VAT).

2.8. Dostawa złota dla Narodowego Banku Polskiego (art.43 ust.1 pkt 8 ustawy o VAT).2.9. Dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane (art. 43 ust.1 pkt 9 ustawy o VAT).

W tym miejscu chcielibyśmy powołać definicje terenów budowlanych, którymi są grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art.2 pkt 33 ustawy o VAT).Zatem opodatkowaniu podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane. Z kolei dostawy gruntów niezabudowanych, będących na przykład gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie stanowią terenów budowlanych, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

2.10. Dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

Pierwsze zasiedlenie to - zgodnie z  art. 2 pkt 14 ustawy VAT - oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • a) wybudowaniu lub

  • b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu chcielibyśmy wskazać, że objęcie pierwszej dostawy (przed rozpoczęciem użytkowania) budynków lub ich części zwolnieniem od VAT odebrałoby podatnikom budującym te budynki prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług związanych z ich budową.

Możliwa jest rezygnacja ze zwolnienia od podatku i wybór opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części (art.43 ust.10 ustawy o VAT).

Oświadczenie to - na mocy art.43 ust.11 ustawy o VAT - musi zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części,

  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Przykład 4

Firma „C” wybudowała w 2011 roku magazyn na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i odliczyła VAT. W tym roku zamierza sprzedać magazyn. W takim przypadku „C” nie może skorzystać ze zwolnienia od VAT, gdyż nie doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Przykład 5Firma „D”wybudowała w 2011 roku skład dla swoich towarów i odliczyła podatek VAT. W 2012 roku zawarła umowę na dzierżawę składu. W październiku „D” zamierza sprzedać skład. W tym przypadku „D” może skorzystać ze zwolnienia, gdyż doszło tu do pierwszego zasiedlenia, którym było wydanie składu do używania w ramach dzierżawy, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą składu upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

2.11. Dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeśli jednak budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym (gdy wydatki na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.